Preloader Kapat
Op.Dr.Sema Özden

Labioplasti

Labioplasti

Bayanların genital estetik operasyonu isteğiyle kliniğime en çok başvurdukları, benim de en sık yaptığım genital estetik operasyonların başında labioplasti operasyonları gelir. Bu operasyonlar büyük, sarkmış ve şeklini kaybetmiş iç dudakların küçültülmesi labiumların küçültülmesi (labioplasti minör Estetiği) ya da az gelişmiş büyük dış dudakların büyütülmesi (labioplasti majör Estetiği) operasyonlarıdır.

Labioplasti Minör (İç Dudak Estetiği)

Küçük Dudakların Normal Yapısı Nasıldır?

Küçük dudaklar (labium minus) büyük dudaklar tarafından kaplanan, iki iç dudağın karşılıklı kapanarak vagen girişini kapattığı ince, ıslak deri oluşumlardır. Üst tarafta klitorisi de örten bu deri kıvrımları alta ve aşağı doğru gidildikçe incelirler. Yani aslında önden bakıldığında büyük dudakların üzerlerini örttüğü, dışardan hiç ya da çok az farkedilen ıslak deri örtüsüdür.

Şekilsiz İç Dudak Yapısı Nasıldır? Hangi İç Dudak Düzeltilmelidir?

Dış dudakların arasından dışarı doğru sarkan, asimetrik, şekilsiz İç Dudak yapıları basit cerrahi müdahale ile düzeltilebilmektedir.

İç Dudak Yapısı Neden Bozulur?  Sağlık Sorunu Yaratır mı?

Doğuştan olabildiği gibi sık gebelik geçirenlerde, çoklu ve sık doğum yapanlarda, aşırı kilo alıp verenlerde, geçirilmiş travmalara bağlı, yapısal ve genetik faktörlerin de etkisiyle iç dudaklar şekilsiz, asimetrik, dışa doğru sarkık ve büyümüş olabilir. Bunlarda en başta kaygı estetik olsa da bir zaman sonra sağlık kaybına da neden olmaktadır. Bunlardan en sık rastlananı kolayca ve sıkça enfeksiyona yatkınlık, cinsel birleşmede ağrı duyma ve haz alamama, temizlik problemleri yaratma, rahatsızlık, hassasiyet, dar çamaşır giyememedir.

Çözümü Çok Basit!!!

Evlenmiş ya da evlenmemiş tüm bayanlar yarım saat-45 dakika arasında lokal anestezi altında yapılabilen basit bir müdahale ile bu sıkıntılarından kolaylıkla kurtulabilirler. Hatta aynı anda diğer bazı genital estetik işlemleri de beraberinde yapabiliriz. Burada hedefimiz iç dudakların küçültülüp dış dudaklardan taşmayacak şekilde yeniden şekillendirilmesidir.

Bu Ameliyatla İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Bu operasyon kızlık zarına zarar vermez.
  • Gebeliğe ve Doğuma engel olmaz.
  • İdrar kaçırma problemi yaratmaz. 
  • Cinsel hayatınızı olumsuz etkilemez.
  • Tuvaletle ilgili sorun yaratmaz.
  • Sıklıkla iç dudaklar büyük, dış dudaklar da küçüktür. Düzeltimleri aynı seansta birlikte yapılabilir.
  • Labioplasti Majör (Büyük Dış Dudak) Estetiği

Dış Dudaklarda en sık rastlanan estetik sorun dış dudakların gelişme ve hacim yetersizliğidir. Sıklıkla doğuştandır ve cinsel hayatı olumsuz etkileyebilmekte, özgüven kaybına neden olabilmektedir. Burada yapılacak basit bir operasyonla normal görünüme kavuşmanız mümkün olacaktır.

Büyük Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Büyük dudakların gelişim ve hacim yetersizliğinde en sık tercih edilen metod kendi yağınızla büyük dudaklara hacim ve şekil kazandırmak ve iç dudakları yeniden örtmesini sağlamaktır. 

Lokal anestezi altında yapılabilir. Yaklaşık 45 dakika – 1 saatlik bir işlemdir. Yağın alındığı bölgeye 5 gün sıkı bandaj ve pansuman yapılır, büyük dudaklara kapalı pansuman uygulanmaz. İlk 3-4 gün şiş ve hafif morarma gösteren dış dudaklar sonrasında yavaş yavaş normal hacimlerine ineceklerdir. Diğer bütün yağ enjeksiyonlarında olduğu gibi burada da tek seans yeterli olmayabilir, birkaç seans gerekebilir, ancak sonuçlar ömür boyu kalıcıdır. Seans aralarının en az 3 ay olmasında fayda vardır.

Küçük dudak şekilllendirme operasyonu ile aynı anda yapılabilir.

Ameliyat Sonrası

Derhal evinize dönebilirsiniz, hastanede kalmanızı gerektirmez. 3-4 gün boyunca şişlik ve buna bağlı hafif ağrı olabilir, bu süreçte dinlenmenizde fayda vardır. Ancak günlük hayatınızı kısıtlamak zorunda değilsiniz. 4. Günden itibaren ameliyat olmamış gibi rahatlamaya başlayacaksınız. Dikişler kendiliğinden emilen dikişler olup 15 gün içinde vücuttan atılacaklardır. Tuvalet ve banyo ilk günden itibaren serbesttir. Kapalı pansuman ihtiyacı yoktur, sadece size önereceğim desenfektan solüsyonlarla temizlik yapmanız ve antibiyotikli kremler sürmeniz yeterlidir. Hafif ağrı kesiciler alarak ağrı ve şişlikten erken dönemde kurtulmanız mümkündür. 1. Aydan itibaren ameliyat yerinize bakıldığında ameliyat olduğunuzu kimse anlamayacaktır, genital bölgede yapılan işlemlerde iz kalmaz. Cinsel hayatınıza 1 Aydan sonra dönebilirsiniz.

Labioplasti Fiyatları

Labioplasti Fiyatları operasyonun büyüklüğüne, kombine tedavi ihtiyacına, anestezi şekline ve operasyonun yapılacağı hastaneye göre değişmektedir. İndirimli Fiyatları ve önbilgi için +90 532 348 09 08 numaramızdan bize ulaşıp bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Hemen Bizi Arayın veya Bir Mesaj Yazın!

Aklınıza takılan tüm sorularınız, görüş ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşın.. Görüşleriniz bizim için önemlidir...
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin: