Preloader Kapat
Op.Dr.Sema Özden

Yağ Enjeksiyonları

Yağ Enjeksiyonları

Kök Hücreden Zengin Yağ Enjeksiyonu – Nano Teknoloji Mikroenjeksiyon Yağ Transferi

Kendi Yağınızla Gençleşin!

Kök Hücreden Zengin Yağ Enjeksiyonu (lipoinjection), hacim kazandırmak, çizgileri azaltmak ya da yok etmek; aynı zamanda rejuvenasyon etkisi (gençleşme) yaratmak amacıyla kendi vücudunuzdan alınan yağların özel işlemlerden ve uygulamalardan geçirilerek dolgunlaştırmak ve tazelemek istediğimiz bölgeye aktarılması işlemidir. 

Sık Kullanım Yerleri Nereleridir?

En sık kullanım yerleri yüz bölgesinde, burun dudak arası (nasolabial) çizgilerini, göz altlarını, tear through (gözyaşı oluklarını), çukurlaşmış yanak bölgelerini, elmacık kemiği üzerini doldurma ve çene ucunu belirginleştirmedir. Vücutta ise erkeklerde penis büyütme, bayanlarda genital bölgelerinde, labium büyütme, meme büyütme, popo belirginleştirme, bacaklardaki eksiklik ve eğriliklerin düzeltilmesi olarak sıralanır.

Bir başka kullanım yeri de geçirilmiş ameliyatlar, kazalar ya da doğuştan deformitelere bağlı oluşan çökük ve kötü iyileşen yerlere hem hacim verme hem de kötü iz görünümünü düzeltmede kullanılmaktadır.

Kök Hücreden Zengin Yağ Enjeksiyonunun hazır sunulan hyaluronik asit dolgulardan farkı nedir?

Kök Hücreden Zengin kendi yağınızın hazır hyaluronik asit dolgulara pekçok üstünlüğü vardır, avantajları:

  1. kendi yağınız olduğundan alerjik reaksiyon riski yoktur.
  2. Kök Hücreden Zengin olduğundan hacim kazandırmanın yanı sıra rejuvenasyon (gençleştirme ve tazeleme) etkisi de vardır.
  3. Ömür boyu kalıcıdır.
  4. Tamamen geri alınması mümkündür.

Hyaluronik Asit Dolguların Avantajları

  1. Hazır sunulduğundan vücudunuzun başka bir yerine işlem yapmayı gerektirmez, paket açılır ve sadece uygulama istenen bölgeye uygulama yapılır.
  2. Tek bir seansta istediğimiz kadar hacim vermemiz ve bu hacmin yaklaşık 1 sene kadar orada işlev görmesi mümkündür.

Yağ Hücreleri Hangi Bölgelerden Alınır?

Yağ enjeksiyonu için kullanacağımız yağları genellikle karın bölgesinden, bacak içi, diz içi ve popo bölgesinden temin etmekteyiz. Ancak vücutta yağ olan her yerden yağ hücresi elde edebilebilir.

Kök Hücreden Zengin Yağ Enjeksiyonunun Kalıcılığı Ne Kadardır? 

Verilen yağ hücreleri o bölgede canlılığını korumaya başladıktan sonra ömür boyu kalıcıdır. Ancak verilen yağ hücrelerinin verilen alanda tamamının tutulabilmesi bazen mümkün olamamaktadır, “ne kadarı tutar veya ne kadar yağ hücresi yaşayacak” bu soruların yanıtlarını önceden bilmemiz mümkün değildir. Bazı durumlarda istenen sonuca ulaşabilmek için işlemi tekrarlamak gerekebilir.

Aktarılan yağların yaklaşık % 30- 40 kadarı 6 ay sonra kalıcı olarak kalabilmektedir. Bölgeye ihtiyaçtan fazla yağ enjeksiyonu yapmanın yaşayan yağ hücre sayısını artırmadığı hatta istenmeyen sonuçlara bile neden olabildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenlerle istenilen sonuca ulaşabilmek için yağ transferini 3 – 4 ay aralarla birkaç kez tekrarlamak gerekebilir.

Yağ Enjeksiyonunun Kalıcılığı Neye Bağlıdır?

Kalıcılık;

a) kullanılan tekniğe ve 

b) uygulama yapılacak vücut bölgesinin hareketlilik durumuna da bağlıdır.

A) kullanılan teknik: uygulama yapılan cerrahi aletlerin hassas ve sadece kök hücreden zengin yağ alımı ve enjeksiyonu için özel üretilmiş olması, yağın elde ediliş ve veriliş biçimi, yağların çeşitli işlemlerden geçirilmesi sırasında gösterilen titiz çalışma kalıcılığa etki eden teknik faktörlerdir. Özel hazırlanmış cerrahi aletler kullanma ve uygun hazırlama tekniği ile yaşayan kök hücreden zengin yağ hücreleri elde etme oranı ve kalıcılıktaki başarı artmaktadır.

B) Vücut Bölgesi: Vücudun her bölgesinde maalesef aynı başarı elde edilememektedir. Nispeten daha hareketsiz bölgelerde başarı şansı daha fazla olmaktadır, buna karşın daha hareketli ve hatta mukozası olan bölgelerde (dudak ve genital bölgeler) kalıcılık daha az olmaktadır. Örneğin yanak bölgesinde yağ enjeksiyonu tek seansta daha başarılı olurken dudaklarda hareketlilik ve mukoza içeriği nedeniyle başarı oranı tek seansta daha düşüktür. Yine meme bölgesinde yağ hücreleri daha iyi tutunabiliyorken alt bacak gibi hareketli alanlarda yağlar daha zor tutunabilmektedir; bu durumda ömür boyu kalıcı ve iyi bir sonuca ulaşabilmek adına işlemi birkaç kez tekrarlamamız gerekebilir.

İşlem Nasıl Yapılır?

Hastalardan alınması planlanan yağ miktarı azsa (örneğin sadece yüz bölgesine 20-30 cc yağ hazırlanacaksa) işlemin tamamını lokal anestezi altında yapmayı tercih ediyorum. Böylelikle hastalarım işlemden çıkarak hemen günlük hayatlarına dönebiliyorlar, hastanede kalmaları gerekmiyor. Ancak meme, popo, bacak gibi büyük hacimler gerekiyorsa genel anesteziyi de tercih edebilmekteyiz.

Önce yağ dokusu donör sahasına özel karışımlı serumlar veriyor ve bir süre bekliyoruz. Bu serumun içinde hastanın işlem sırasında ağrı duymaması için anestezik madde ve yağların parçalanmadan alınması ve işlem sonrası morluk ve ödem olmaması için vazokonstriktör maddeler bulunmaktadır.

Alınması planlanan bölgedeki yağları özel uçlu ve düşük basınçlı enjektörlerle özel teknik gerektiren ayrı bir liposuction tekniği ile ve özel üretim kanüllerle nazikçe alıyoruz. Burada kişisel yaklaşımım yağ hücrelerini parçalamadan saf haliyle almaktır. Bu detaylar yukarda bahsettiğim gibi yağ enjeksiyonu sonucunu oldukça olumlu etkilemektedir. 

Yağlar özel teknik ve cihazlar yardımıyla saflaştırılıp kök hücreden zengin hale getirilirken alıcı alana lokal anestezi uygulamaktayım. Hastalarım gerek işlem sırasında gerekse sonrasında ağrı duymamaktadır hatta işlemleri sedasyon anestezisi ile destekleyerek hastalarımın konforunu daha da arttırıyoruz. Hazırlanan yağları alıcı sahalara özel tekniklerle yerleştirdikten ve istenen sonucu aldığımızı gördükten sonra özel bantlarla bölgeyi hafifçe immobilize ederek işleme son veriyoruz. İşlem yaklaşık 30-45 dakika kadar sürmektedir, ancak büyük hacimlerde verilecek alanlarda işlem 1,5 saate kadar uzamaktadır.

Yağ Enjeksiyonu İşlemi Sonrası

Yağ hücrelerinin yerleştirildiği alanlarda ve yağların alındığı bölgelerde herhangi bir iz kalmaz. Yağ enjeksiyonu yapılan bölgelerde verilen yağ miktarına bağlı olarak 3-5 gün (eğer çok yağ aktarılmışsa biraz daha fazla) süren bir şişlik meydana gelebilir. Şişlikler 1 haftada azalmaya başlayacaktır. Sonrasında sonucu 1 ayda görmek mümkündür, ancak 6 aya kadar yağlar bir miktar eriyecek ve 6 ay sonra kesin kalıcı sonuç ortaya çıkacaktır. 6 ay sonra yaşamaya devam eden yağlarda bir daha hayat boyu değişiklik ya da azalma olmayacaktır.

Nano Teknoloji – Mikro Yağ Enjeksiyonu

Nano Teknoloji Mikro yağ enjeksiyonu kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu gibi rejuvenasyon yani yenilenme ve gençleştirme sağlamaktadır. Burada hedef yüz bölgesindeki ince kırışıklıkların doldurulması ve cildin tazelenmesidir. Yüz bölgesindeki ince kırışıklıklar, alın çizgileri, göz çevresi kırışıklıkları, kaş arası çizgileri, dudak üstündeki barkod çizgileri başarıyla tedavi edilebilir.

Nano Teknoloji Mikro Yağ Enjeksiyonu, normal yağ enjeksiyonun işleminden farklıdır. Bu  teknikte yağlar diğer tekniğe göre daha ince bir şekilde elde edilir ve sonrasında ince bir iğne ucundan geçebilecek şekilde özel işlemlerle küçültülür. 

Mikro yağ enjeksiyonunda uygulama yapılacak alana çok az miktarda yağ verilmesi yeterlidir. Diğer teknikte olduğu gibi bu teknikte de birkaç seans yapmak gerekebilir.

Kök Hücreden Zengin Yağ Enjeksiyonu ve Nano Teknoloji Yağ Enjeksiyonu Fiyatları

Yağ enjeksiyonu fiyatını belirleyen en önemli etken yağ enjeksiyonunun kaç alana ve ne kadar hacimde yapılacağıdır. Yüze yapılacak yağ enjeksiyonu bölgesine göre farklılık gösterir, örneğin sadece nazolabial bölgeye yapılan yağ enjeksiyonu fiyatıyla tüm yüz bölgesine yapılan yağ enjeksiyonu fiyatları farklıdır.

Benzer şekilde büyük hacimli yağ enjeksiyonları fiyatları (Ör. göğüse, popoya, bacaklara) da yağın alınacak ve verilecek alanlarına ve ne kadar hacimde işlem yapılacağına göre değişiklik gösterir. Bazen fazla miktarda yağ alabilmek için hastanın birden çok yerine liposuction yapmak gerekebilir. Bu yüzden yağ enjeksiyonu fiyatları için doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir. Detaylar için 

+90 532 348 09 08 numaramızdan bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz.

Hemen Bizi Arayın veya Bir Mesaj Yazın!

Aklınıza takılan tüm sorularınız, görüş ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşın.. Görüşleriniz bizim için önemlidir...
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin: